Náš TIP
Jezírko bez nežádoucích řas

Když už si v zahradě dáte tu práci a zbudujete si přírodní jezírko, byla by škoda jej nechat zarůst řasami. Pro každého, koho trápí zelenkavá voda v jezírku plném řas, je tu jeden vcelku nenáročný pomocník.

Žáby v jezírku i zahradě

Žáby možná nepatří k živočichům v zahradách příliš oblíbeným. Každý správný zahrádkář však zná jejich ochotu vypomoci se škůdci ve vodě i na suchu. Užiteční jsou pulci i dospělé žáby. Ty vás dokážou zbavit nepříjemného hmyzu, ale také nevítaných červů, housenek, slimáků a šneků. Nepohrdnou ani larvami komárů. V zahradách jim k životu stačí docela miniaturní vodní plocha, ideální volbou je pro ně ale středně velké přírodní jezírko. A vůbec nevadí, že v něm budou nějaké ty řasy. Malí žabí pulci totiž řasy doslova milují, a tak hravě splní funkci takové přírodní čističky vody. Pokud tedy na hladině uvidíte žabí vajíčka, rozhodně se jich nezbavujte. Žabky vám v zahradě i v jezírku mohou být velice prospěšné.

Jezírko jako domov pro žáby

Jestliže si žáby chcete v zahradě udržet, jezírko jim přizpůsobte. Pokud v něm máte zabudovanou filtraci, v době, kdy se na hladině objeví malá žabí vajíčka, ji vypněte. Mohlo by totiž dojít k tomu, že by filtr mohl budoucí žabky nasát a zahubit je. Jakmile se pulci promění v žabky, je pro ně stěžejní dostat se na břeh. Pro snazší únikovou cestu je tedy třeba vyložit jezírko většími kameny. Bez snadného přístupu na souš se může stát, že žabky ve vodě uhynou.

Žáby navíc v jezírku potřebují odstupňovanou hloubku vody a také rostliny, které pod vodou produkují kyslík. Chybět pak nemohou ani lekníny či ostřice, které žáby chrání před prudkým slunečním zářením. Také břeh kolem jezírka by měl být alespoň z části plný rostlin. Dospělé žabky se tam pak budou z vody stěhovat. Ideální tak pro ně bude nějaké námi vytvořené místo ve stínu, které budou zakrývat třeba velké listy bohyšek nebo dlužich. Netřeba snad dodávat, že voda v jezírku musí být stojatá, bez chemie a ideálně i bez ryb, které často žabí vajíčka požírají.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

14. 06. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací