Náš TIP
Kotel, nebo tepelné čerpadlo?

Pokud žijete v rodinném domě a topíte starým kotlem na tuhá paliva, zamyslete se nad jeho výměnou za tepelné čerpadlo. Nejenže v současné době proběhla druhá vlna kotlíkových dotací, která by vám výměnu pomohla financovat, jeho výhod je však celá řada. Od šetření vaší peněženky až po příjemnější klima ve vašem okolí. Ocení to nejen všichni vaši sousedé, ale především vaše vlastní plíce.

Druhy a výhody tepelných čerpadel

Na současném trhu je možné vybírat z několika typů tepelných čerpadel dle toho, odkud čerpají teplo a kam ho směřují. Teplo mohou získat z vody, země nebo vzduchu. Směřovat ho mohou do vody (např. v radiátorech) nebo do vzduchu (teplovzdušného vytápění). V praxi se však nejvíce setkáme s typy vzduch-voda a země-voda.

 S výběrem toho správného typu vám poradí kvalifikované firmy, z nichž některé jsou zapojeni i do programu dotací. Výběr čerpadla závisí na velikosti vytápěné plochy, počtu osob v domě, zateplení nebo velikosti pozemku. Věnujte výběru opravdu pečlivou pozornost, jenom tak se totiž dočkáte návratnosti vložených prostředků díky optimálnímu poměru ceny a výkonu.

Kromě bezobslužného běhu čerpadla je jeho nespornou výhodou to, že za běžných podmínek dodá více energie, než kolik jí spotřebuje, a to se příznivě odrazí na nákladech za vytápění.

Tepelné čerpadlo šetří váš čas

Pokud jste již o instalaci čerpadla do vašeho domu přemýšleli a máte dostatek financí na jeho pořízení, neváhejte. Výhod oproti kotli na uhlí či dřevo je hned několik. V první řadě ušetří vaši energii a čas při shánění, přípravě a samotném plnění kotle palivem. Dále vás už nebude trápit kouř, prach ani popel a jeho nekonečné vynášení. Nebudete muset vstávat brzy ráno, abyste vytopili celý dům, jen si to představte, už žádné vstávání do studené koupelny! Čerpadlo si jednoduše nastavíte podle svých potřeb tak, abyste si zajistili stabilní teplotu po celý den.

Kotlíkové dotace

V současné době dobíhá druhá vlna kotlíkové dotace, ve které nám stát přináší peníze z evropských fondů na výměnu starého nevyhovujícího kotle. O dotaci si ve 2. výzvě mohl požádat každý, kdo používá kotel na pevná paliva s ručním přikládáním 1. a 2. emisní třídy. Kotle je možné vyměnit nejen za tepelné čerpadlo, ale i za automatický kombinovaný kotel, plynový kondenzační kotel či kotel na biomasu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nový zdroj vytápění, všechny povedou k tomu, že se nám v naší vlasti bude lépe dýchat, a to za to stojí.

 

Máte zkušenosti s výměnou kotle za tepelné čerpadlo? Podělte se o ně na našem Facebooku.

10. 12. 2017 | Bc. Lenka Parobková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací