Náš TIP
Materiály pro zateplení domu I

Vhodná tepelná izolace do domu dokáže vyřešit problém neustále se zvyšujících cen za energie. Ať už se tedy chystáte na rekonstrukci nebo stavbu nového domu, zapřemýšlejte nad tím, s jakou tepelnou izolací ušetříte na nákladech za zimní vytápění.

Výběr tepelné izolace

Ačkoliv druhů tepelných izolací existuje velké množství, ne všechny budou tím správným řešením právě do vašich podmínek. Izolaci je tak zapotřebí vybírat pečlivě a také na ní nešetřit. Správná tepelná izolace by měla především snížit výdaje za vytápění domu v zimě, zabránit jeho přehřívání v létě, chránit obvodový plášť budovy před zatékáním a také by měla zabezpečit ochranu domu před požárem. Tepelné izolace přitom spadají hned do tří kategorií. Ty tvoří pěnové, vláknité a rostlinné materiály.

Pěnové materiály

Pěnové materiály patří k velmi oblíbeným, a to především díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti. Mezi těmito materiály najdeme pěnový polystyrén, šedý polystyrén, extrudovaný polystyrén, pěnový polyuretan a pěnové sklo. Nejčastěji se používá právě pěnový polystyrén, který lze získat za dobrou cenu, navíc se s ním dobře pracuje. Není však příliš odolný vůči vlhkosti a tlaku.

Také pěnové sklo je velice oblíbeným materiálem pro zateplení domů, i když je třeba si za něj připlatit. Má bezkonkurenční těsnící vlastnosti. Navíc je parotěsné, nehořlavé a voděvzdorné. Má rovněž vysokou tlakovou únosnost. Díky těmto svým vlastnostem se pěnové sklo používá především k izolaci základů, plochých střech, podlah, ale také občanských staveb či obchodních domů.

Téměř o polovinu lepší izolační vlastnosti než pěnový polystyrén má šedý polystyrén. Stojí však více peněz a také manipulace s ním je poněkud náročnější. Je třeba také pamatovat na to, že se nesmí instalovat za přímého slunečního záření, protože by vlivem tepelné roztažitelnosti mohlo dojít k popraskání fasády.

Extrudovaný polystyrén má velmi dlouhou životnost a také dobrou odolnost proti tlaku. Doporučuje se především do míst, která jsou pravidelně vystavena kontaktu s vodou.

Pěnový polyuretan bývá k dostání v podobě pěny nebo tuhých desek. Tento materiál je oblíbený zejména kvůli svým dobrým tepelně izolačním vlastnostem. Odolává také příliš nízkým a vysokým teplotám.

(Foto: Istockphoto)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

15. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Tři recepty na vajíčkovou pomazánku Tři recepty na vajíčkovou pomazánku
  Velikonoce jsou především dobou pestrobarevných vajíček. Vaří a barví se ve velkém. Co však dělat s tolika vajíčky, jakmile Velikonoce skončí? Nabízí se jejich zapracování do vajíčkových...
 • 18. 4. 2019 Recept na velikonoční nádivku Recept na velikonoční nádivku
  Velikonoce si nedokážeme představit nejen bez typické výzdoby, ale i bez tradičních pokrmů. K těm zaručeně patří velikonoční nádivka. Jak ji připravit?
 • 15. 4. 2019 Jarní trendy bydlení pro rok 2019 Jarní trendy bydlení pro rok 2019
  Trendy bydlení se neustále mění. Někdo je do svého interiéru aplikuje alespoň v podobě akcentů, další bere proměnu od podlahy. A někdo si z takových trendů nedělá vůbec nic a žije si...
 • 9. 4. 2019 Rady pro zdravý spánek Rady pro zdravý spánek
  Spánkem strávíme velkou část života, proto bychom se měli postarat o to, aby byl co možná nejzdravější. V prvé řadě je tak třeba zaměřit se na výběr kvalitní postele, roštu a matrace....
 • 9. 4. 2019 Založení trvalkového rabata Založení trvalkového rabata
  Květinový záhon někdy nazývaný jako rabato je vlastně podlouhlý záhon pravidelného tvaru. Nejedná se přitom o žádnou zahradní novinku. Květiny v původních rabatech však byly více natěsnány,...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací