Náš TIP
Materiály pro zateplení domu I

Vhodná tepelná izolace do domu dokáže vyřešit problém neustále se zvyšujících cen za energie. Ať už se tedy chystáte na rekonstrukci nebo stavbu nového domu, zapřemýšlejte nad tím, s jakou tepelnou izolací ušetříte na nákladech za zimní vytápění.

Výběr tepelné izolace

Ačkoliv druhů tepelných izolací existuje velké množství, ne všechny budou tím správným řešením právě do vašich podmínek. Izolaci je tak zapotřebí vybírat pečlivě a také na ní nešetřit. Správná tepelná izolace by měla především snížit výdaje za vytápění domu v zimě, zabránit jeho přehřívání v létě, chránit obvodový plášť budovy před zatékáním a také by měla zabezpečit ochranu domu před požárem. Tepelné izolace přitom spadají hned do tří kategorií. Ty tvoří pěnové, vláknité a rostlinné materiály.

Pěnové materiály

Pěnové materiály patří k velmi oblíbeným, a to především díky nízkému součiniteli tepelné vodivosti. Mezi těmito materiály najdeme pěnový polystyrén, šedý polystyrén, extrudovaný polystyrén, pěnový polyuretan a pěnové sklo. Nejčastěji se používá právě pěnový polystyrén, který lze získat za dobrou cenu, navíc se s ním dobře pracuje. Není však příliš odolný vůči vlhkosti a tlaku.

Také pěnové sklo je velice oblíbeným materiálem pro zateplení domů, i když je třeba si za něj připlatit. Má bezkonkurenční těsnící vlastnosti. Navíc je parotěsné, nehořlavé a voděvzdorné. Má rovněž vysokou tlakovou únosnost. Díky těmto svým vlastnostem se pěnové sklo používá především k izolaci základů, plochých střech, podlah, ale také občanských staveb či obchodních domů.

Téměř o polovinu lepší izolační vlastnosti než pěnový polystyrén má šedý polystyrén. Stojí však více peněz a také manipulace s ním je poněkud náročnější. Je třeba také pamatovat na to, že se nesmí instalovat za přímého slunečního záření, protože by vlivem tepelné roztažitelnosti mohlo dojít k popraskání fasády.

Extrudovaný polystyrén má velmi dlouhou životnost a také dobrou odolnost proti tlaku. Doporučuje se především do míst, která jsou pravidelně vystavena kontaktu s vodou.

Pěnový polyuretan bývá k dostání v podobě pěny nebo tuhých desek. Tento materiál je oblíbený zejména kvůli svým dobrým tepelně izolačním vlastnostem. Odolává také příliš nízkým a vysokým teplotám.

(Foto: Istockphoto)

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

15. 01. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 20. 2. 2019 Interiérové i životní styly ze severu Interiérové i životní styly ze severu
  Severský interiérový i životní styl hygge už u nás vcelku zdomácněl. Novinkou jsou však další severské styly, které se také pomalu dostávají ke slovu. Pomáhají nám se zklidnit a vychutnat si...
 • 18. 2. 2019 Chytré využití místa pod schody Chytré využití místa pod schody
  Pokud máte doma dosud nevyužité místo pod schody, máme pro vás hned několik typů, jak s ním naložit s důvtipem i praktičností. Jaký z našich nápadů si vyberete vy?
 • 18. 2. 2019 Biologicky čištěné bazény Biologicky čištěné bazény
  Biotopická jezírka a klasické bazény střídá nový trend biobazénů neboli biologicky čištěných bazénů. Ty jsou skvělou volbou pro všechny, kdo preferují bazény bez chemie a chtějí mít na zahradě...
 • 13. 2. 2019 Fenomén bydlení v tiny house Fenomén bydlení v tiny house
  Tiny house si čím dál tím více získává srdce mnohých dobrodruhů, kteří chtějí bydlet originálně, skromně a ekologicky. Kouzlo těchto staveb tkví nejen v jejich tak trochu kočovném...
 • 11. 2. 2019 Půvabné dekorace na sv. Valentýna Půvabné dekorace na sv. Valentýna
  Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak je načase zamyslet se nad tím, jaké kouzlo mu dodáme právě letos. Jednoduché, ale přesto krásné dekorace si přitom můžete vyrobit i sami doma.
 • 24. 1. 2019 Patinování nábytku Patinování nábytku
  Nábytek s duší starých časů je v interiérech čím dál tím oblíbenější. Fandí mu mimo jiné provensálský nebo vintage styl. Pokud nemáte doma dostatek starožitných kusů nábytku, můžete si...


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací