Náš TIP
Péče o ovocné stromy a keře v dubnu II

Slunce už hezky pálí a dubnová zahrádka vybízí k práci i potěše. Naši pozornost v dubnu vyžadují zejména ovocné stromy a keře, u kterých svou pravidelnou a důslednou péčí ovlivňujeme zdravost a velikost úrody. Jak pečovat o ovocné stromy a keře právě v dubnu?

Péče o ovocné stromy

Nastává čas na prořezání třešní. To platí jak u klasicky rostoucích stromů, tak u těch vyvazovaných do vějíře. Při řezu udržujeme otevřený růst stromu, který zbavujeme všech stěsnaných větví. Speciálně u stromů vyvázaných do vějíře odstraňujeme všechny výhonky rostoucí přímo ke zdi nebo ode zdi. Snažíme se tedy třešeň řezem usměrnit tak, aby byl zachován její tvar a nedošlo k zahuštění koruny a ke křížení větví. Pokud jsou výhonky ještě mladé, postačí je lehce vymnout prsty.

V této době také ošetřujeme ovocné stromy proti mšicím. Před pozdními mrazíky chráníme zejména choulostivé plůdky broskvoní a nektarinek. Pokud u nich spatříme housenky, posbíráme je.

V dubnu provádíme rovněž řez fíkovníků. Zaměříme se zejména na odstranění všech mrazem poškozených výhonů, které seřezáváme až v místě, odkud vyrůstají. Část mladých výhonů pak seřízneme na jedno očko tak, aby byl stimulován náhradní růst. Menší část větví seřízneme na jedno očko od místa odstupu. Tím stimulujeme další růst a fíkovník tím zmladíme. Pokud jde o fíkovníky vyvazované do vějíře, pečlivě přivážeme mladé výhonky tak, aby byly dobře rozloženy.

Péče o ovocné keře

U stáleplodících odrůd jahodníků odstraňujeme poupata květů, aby nezačaly plodit příliš brzy. Jestliže jahodníky naopak rostou příliš pomalu, přihnojíme je plným hnojivem na list. Kontrolujeme také možné napadení mšicemi, při jejich likvidaci však postupujeme opatrně, abychom zároveň nezahubili opylující hmyz. Rovněž kontrolujeme, zda mají jahodníky ve skleníku nebo pod přenosnými kryty zajištěno dostatečné větrání. Tím je udržujeme v chladu a také umožňujeme přístup ke květům opylujícímu hmyzu.

Od poloviny dubna soustředíme pozornost i na keře angreštů a sledujeme, zda se v nich neusadily tmavě tečkované housenky pilatky angreštové. Ty totiž dokážou zlikvidovat celý keř.

Ošetřujeme rovněž keře vinné révy, pokud zjistíme, že jsou napadeny padlím.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

18. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací