Náš TIP
Pěstování chřestu

V době první republiky byl chřest velmi žádanou jarní zeleninou. Později se však z kuchyní poněkud vytratil. Teď je však zpátky a navíc právě začíná jeho sezóna.

Výsev a výsadba chřestu

Získat sazbu chřestu není nijak složité. Na podzim lze starší rostliny vyrýt rýčem a jednotlivé oddenky rozdělit. Je však třeba pamatovat na to, že na každém dílu musí zůstat alespoň pár pupenů. Tyto díly se pak znovu vysadí, i když se musí počítat s tím, že z nich nebudou příliš silné rostliny. Mnohem výhodnější je tedy postup, kdy se na podzim z plodících rostlin sbírají červené bobulky. Z těch se vybírají semínka a ta se na jaře příštího roku vysévají do záhonu nebo do truhlíků v pařeništi. K lepšímu klíčení pomůže, když se nechají na dva dny namočit. Po uplynutí pěti týdnů se malé rostliny přepíchávají na záhon do sponu 7 x 7 cm. Prospívat mohou i v nádobách. Takto se rostlinky pěstují až do jara příštího roku. Ty nejsilnější sazenice se pak používají k výsadbě do chřestovny.

Zásady pěstování chřestu

Chřest se pěstuje ideálně na chráněném slunném stanovišti. Půda v záhoně musí být lehká a propustná. Do té se chřest vysazuje do jam hlubokých 40 cm. Ještě před výsadbou je třeba na dno dát vrstvu hnoje. Živiny jsou pro zdárný růst chřestu velmi důležité, protože ten obvykle roste na jednom stanovišti po dobu až dvaceti let. Proto je také třeba rostliny vždy na jaře a v létě přihnojit. Musí se jim také doplňovat kompost. Jinak vyžadují i pravidelnou zálivku a průběžné pletí.

Sklizeň chřestu

třetí rok od výsadby se chřest může sklízet. První sklizeň přitom nebude nijak veliká, časem se však bude zvětšovat. Při sklizni je třeba ponechávat rostlinám později rostoucí výhony, protože chřest si do dalších let musí vytvořit dostatečně velkou nadzemní část.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay)

16. 04. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací