Náš TIP
Pěstování citrusů v bytě I

Pokud nemáte k dispozici skleník ani zimní zahradu, nemusíte se ještě s pěstováním citrusů loučit. Z těchto exotických rostlin se totiž můžete těšit klidně i v bytě. O plodech nemluvě.

Citrusy do bytu

Pokojová teplota v bytě citrusům v čase jejich vegetačního klidu nevadí, za teplých dnů je přitom můžete letnit na balkóně. V zimě však citrusy potřebují strávit své období klidu v prostoru s chladnější teplotou, které se v bytě těžko docílí. I tak ale existují vhodné druhy citrusů do bytu.

Teplý a suchý vzduch v bytě totiž dobře snáší například kumkvat neboli nagami, což je vlastně trpasličí pomerančovník. V bytě je možné pěstovat i křížence kumkvatu a mandarinky, který je známý pod názvem kalamondin. Z citrusů, které plodí jedlé plody, se do bytu hodí především rané odrůdy. Pro začátečníky jsou přitom k pěstování v bytě nejvhodnější citroníky. Zvolit tak mohou třeba ruskou odrůdu Pavlovský. Citroníky navíc bývají remontantní, takže kvetou a plodí po celý rok.

Suchý vzduch a teplo snesou v zimě také klementinky, citrusové plody ze skupiny mandarinek. Existují ale i další druhy, které lze pěstovat v bytě. Některé však k tomu potřebují hodně prostoru.

Kupujeme citrus do bytu

Úspěšnost pěstování citrusu v bytě můžeme ovlivnit už v obchodě. Rostlinu kupujeme nejlépe na jaře, protože tak bude mít dost času na vyrovnání se se změnou prostředí. Ideální je rostlinu zakoupit přímo od zkušeného pěstitele. Stačí navštívit některou z výstav citrusů nebo se poptat v zájmových sdruženích citrusářů. Za rozumnou cenu tak budete moci dostat tu správnou rostlinu do bytu, návdavkem k tomu pak i celou řadu informací od skutečně zkušeného odborníka.

V zimě se nedoporučuje citrus pořizovat. Pokud však není vyhnutí, je třeba ho zabalit do igelitu a v bytě rozbalovat postupně, aby se pomalu aklimatizoval.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

05. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací