Náš TIP
Pěstování citrusů v bytě I

Pokud nemáte k dispozici skleník ani zimní zahradu, nemusíte se ještě s pěstováním citrusů loučit. Z těchto exotických rostlin se totiž můžete těšit klidně i v bytě. O plodech nemluvě.

Citrusy do bytu

Pokojová teplota v bytě citrusům v čase jejich vegetačního klidu nevadí, za teplých dnů je přitom můžete letnit na balkóně. V zimě však citrusy potřebují strávit své období klidu v prostoru s chladnější teplotou, které se v bytě těžko docílí. I tak ale existují vhodné druhy citrusů do bytu.

Teplý a suchý vzduch v bytě totiž dobře snáší například kumkvat neboli nagami, což je vlastně trpasličí pomerančovník. V bytě je možné pěstovat i křížence kumkvatu a mandarinky, který je známý pod názvem kalamondin. Z citrusů, které plodí jedlé plody, se do bytu hodí především rané odrůdy. Pro začátečníky jsou přitom k pěstování v bytě nejvhodnější citroníky. Zvolit tak mohou třeba ruskou odrůdu Pavlovský. Citroníky navíc bývají remontantní, takže kvetou a plodí po celý rok.

Suchý vzduch a teplo snesou v zimě také klementinky, citrusové plody ze skupiny mandarinek. Existují ale i další druhy, které lze pěstovat v bytě. Některé však k tomu potřebují hodně prostoru.

Kupujeme citrus do bytu

Úspěšnost pěstování citrusu v bytě můžeme ovlivnit už v obchodě. Rostlinu kupujeme nejlépe na jaře, protože tak bude mít dost času na vyrovnání se se změnou prostředí. Ideální je rostlinu zakoupit přímo od zkušeného pěstitele. Stačí navštívit některou z výstav citrusů nebo se poptat v zájmových sdruženích citrusářů. Za rozumnou cenu tak budete moci dostat tu správnou rostlinu do bytu, návdavkem k tomu pak i celou řadu informací od skutečně zkušeného odborníka.

V zimě se nedoporučuje citrus pořizovat. Pokud však není vyhnutí, je třeba ho zabalit do igelitu a v bytě rozbalovat postupně, aby se pomalu aklimatizoval.

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.

(Foto: Pixabay, Pinterest)

05. 03. 2019 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

  • 21. 5. 2019 Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů Důvody (ne)pořizování záclon a závěsů
    Pro někoho jsou záclony a závěsy prvkem, kterým se dům rázem stane domovem. Dodají mu pocit útulnosti a něhy. Zavoní venkovem. Pro jiného jsou záclony a závěsy jen zbytečným lapačem prachu. A...
  • 20. 5. 2019 Módní samet v interiéru Módní samet v interiéru
    Po jisté odmlce se samet vrací zpět do interiéru. Jeho hebký dotek působí tak jemně a elegantně, že nemůže chybět ani u vás doma. Které bytové doplňky mohou být jeho nositeli?
  • 20. 5. 2019 Ačokča neboli paprikookurka Ačokča neboli paprikookurka
    Vcelku zapomenutá zelenina známá také jako ztracená plodina Inků se u některých nadšených pěstitelů těší velké oblibě. Vedle své zajímavé chuti má totiž i celou řadu dalších pozitiv, které...
  • 19. 5. 2019 Zelené záhony na stěnu Zelené záhony na stěnu
    Zelené záhony neboli vertikální zahrady na stěnách interiéru si čím dál tím víc získávají na oblibě. Out naopak začínají být interiéry s pokojovými květinami rozesetými bez ladu a skladu.
  • 16. 5. 2019 Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni Nádobí jako dekorace ve venkovské kuchyni
    Kuchyně ve venkovském stylu jsou jako stvořené pro parádní výstavku z rozličných kusů nádobí s nádechem starých časů. Zatímco se tak v městském bytě snažíme spíše prakticky...
  • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
    Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací