Náš TIP
Připravte komín na zimu – zabraňte tragédii

Proto aby se v zimě předcházelo každoročním nehodám v některých domácnostech, je třeba věnovat komínům tu správnou pravidelnou péči. Vzhledem k tomu, že se s příchodem zimy začíná v domácnostech přitápět, roste i riziko požáru. Ten v mnohých případech vzniká právě díky nevyhovujícímu stavu komína. Jak se o komín postarat, abyste se doma cítili v teple a bezpečí? O tom si povíme v dnešním článku.

Prevence před tragédií

Pravidelná péče o komín je nezbytná, pokud se totiž něco stane, může mít nehoda nedozírné následky. V sázce je tak kolikrát život člověka, v tom druhém případě výrazné škody na majetku. Je však také třeba pamatovat na to, že případný požár zapříčiněný problémem uvnitř komínového tělesa se rychle začíná šířit do dalších prostor domu i jeho okolí. Další velkou komplikací pak v zimním období je, že komín není možné po požáru nějakou dobu používat. Požáry pak bývají zapříčiněny především špatnou instalací topidel a kouřovodů. Často dochází zejména k požáru sazí v komíně.

Důkladné vyčištění komínu

Aby k takovým nehodám, které mívají často i tragické následky, nedocházelo, je třeba důkladné revize komínu a jeho vyčištění. Tato povinnost a její četnost je dokonce ustanovena v zákoně, a je tedy pro každého uživatele závazná. Kontrolu spalinových cest může provádět pouze kominík, čištění můžete provádět i sami.

Při čištění komína se zaměřujeme především na odstranění pevných složek v komíně. Dbát ale musíme i na technické dispozice komína. Vymetací otvory komína by tak měly disponovat dvojitými dvířky z betonu nebo plechu. Tato dvířka by měla být perfektní izolací bez jakéhokoliv poškození. Při čištění se rovněž ubezpečte, jestli v komíně nejsou zastavěny trámy. Pro každý případ pak komín musí být bez problémů přístupný.

V případě požáru komína nikdy nehaste hořící saze vodou, ale jedině pískem. Odstraňte z blízkosti komína veškerý hořlavý materiál a okamžitě volejte tísňovou linku.

Jak vidíte, předcházet případným nehodám poctivou péčí se vyplatí. Provedli jste už revizi svého komínu?

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 12. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací