Náš TIP
Připravte komín na zimu – zabraňte tragédii

Proto aby se v zimě předcházelo každoročním nehodám v některých domácnostech, je třeba věnovat komínům tu správnou pravidelnou péči. Vzhledem k tomu, že se s příchodem zimy začíná v domácnostech přitápět, roste i riziko požáru. Ten v mnohých případech vzniká právě díky nevyhovujícímu stavu komína. Jak se o komín postarat, abyste se doma cítili v teple a bezpečí? O tom si povíme v dnešním článku.

Prevence před tragédií

Pravidelná péče o komín je nezbytná, pokud se totiž něco stane, může mít nehoda nedozírné následky. V sázce je tak kolikrát život člověka, v tom druhém případě výrazné škody na majetku. Je však také třeba pamatovat na to, že případný požár zapříčiněný problémem uvnitř komínového tělesa se rychle začíná šířit do dalších prostor domu i jeho okolí. Další velkou komplikací pak v zimním období je, že komín není možné po požáru nějakou dobu používat. Požáry pak bývají zapříčiněny především špatnou instalací topidel a kouřovodů. Často dochází zejména k požáru sazí v komíně.

Důkladné vyčištění komínu

Aby k takovým nehodám, které mívají často i tragické následky, nedocházelo, je třeba důkladné revize komínu a jeho vyčištění. Tato povinnost a její četnost je dokonce ustanovena v zákoně, a je tedy pro každého uživatele závazná. Kontrolu spalinových cest může provádět pouze kominík, čištění můžete provádět i sami.

Při čištění komína se zaměřujeme především na odstranění pevných složek v komíně. Dbát ale musíme i na technické dispozice komína. Vymetací otvory komína by tak měly disponovat dvojitými dvířky z betonu nebo plechu. Tato dvířka by měla být perfektní izolací bez jakéhokoliv poškození. Při čištění se rovněž ubezpečte, jestli v komíně nejsou zastavěny trámy. Pro každý případ pak komín musí být bez problémů přístupný.

V případě požáru komína nikdy nehaste hořící saze vodou, ale jedině pískem. Odstraňte z blízkosti komína veškerý hořlavý materiál a okamžitě volejte tísňovou linku.

Jak vidíte, předcházet případným nehodám poctivou péčí se vyplatí. Provedli jste už revizi svého komínu?

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

15. 12. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

Podobné články

Další články

 • 22. 4. 2019 Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí Velikonoční tradice IV – Velikonoční pondělí
  Velikonoční pondělí letos připadá na 22. dubna. Jaké tradice se s ním pojí a kam až sahá jejich původ?
 • 21. 4. 2019 Tři recepty na vajíčkovou pomazánku Tři recepty na vajíčkovou pomazánku
  Velikonoce jsou především dobou pestrobarevných vajíček. Vaří a barví se ve velkém. Co však dělat s tolika vajíčky, jakmile Velikonoce skončí? Nabízí se jejich zapracování do vajíčkových...
 • 19. 4. 2019 Udržte vodu v zahradě Udržte vodu v zahradě
  Poučeni zkušenostmi nejen z minulého léta bychom i to nadcházející měli být připraveni na případná dlouhotrvající sucha. Naštěstí je tu způsob, jak vodu v zahradě udržet a dopřát tak...
 • 19. 4. 2019 Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech Předpěstování rostlin ve skořápkách a kartonech
  Rostliny předpěstované ve vaječných skořápkách nebo papírových kartonech to mají tak nějak jednodušší. Těm, které milují vápník, se ve skořápkách velmi daří. Vysévání do vaječných skořápek i...
 • 18. 4. 2019 Recept na velikonoční nádivku Recept na velikonoční nádivku
  Velikonoce si nedokážeme představit nejen bez typické výzdoby, ale i bez tradičních pokrmů. K těm zaručeně patří velikonoční nádivka. Jak ji připravit?
 • 6. 4. 2019 Výsev květin v dubnu Výsev květin v dubnu
  Právě v dubnu nastává období pro výsev a výsadbu celé řady letniček a trvalek. Druhá polovina dubna je přitom ideální dobou pro výsev tolik oblíbených letničkových směsí.


 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací