Českou republiku trápí nezvyklé sucho, které jen velice sporadicky střídá déšť. V tomto počasí trpí vedle fauny i flóra. Nutnosti poskytnutí pítek pro ptáky i hmyz už jsme se zde věnovali, dnes se tak zaměříme na rostliny v našich zahradách a na umění, jak šetřit s vodou.
Skvělou metodou, jak v horkých dnech pomoci rostlinám v zahradě, je kypření půdy. Díky prokypření vrchní vrstvy zeminy totiž dojde k narušení půdních kapilár, které napomáhají odpařování vody. Pokud půdu prokypříte, rostlina si u kořenů vodu mnohem lépe udrží.
Vedle motyky nám přijdou vhod i hrábě. Jimi totiž můžeme na povrch zeminy zamulčovat kůru, slámu nebo čerstvě posekanou trávu. Nejenže mulč zadusí nežádoucí plevel, ale ještě alespoň z části zabrání vypařovaní vody z půdy. Mulč se však nesmí dávat až na samotný kmínek stromů. Také u ovoce a zeleniny je třeba nejprve zvážit, zda mulč spíše nepodpoří rozvoj plísní a dalších možných chorob.
Každý správný zahrádkář by měl předně umět správně zalévat. Oproti občasnému kropení je tak mnohem efektivnější méně časté důkladné prolití zahrady v ten správný čas. Při pořádném zalévání třeba jen jednou za týden se voda mnohem lépe dostane ke kořenům a v půdě se udrží. Pokud budete zalévat jen povrchově, může se stát, že vlhkost na listech v kombinaci s horkým počasím dá vzniknout řadě rostlinných chorob. Právě okopávání motyčkou a mulčování hráběmi přitom pomůže k tomu, aby se voda z půdy pomaleji vypařovala.
Pro zálivku je nejlepší používat pochytanou dešťovou vodu. Ta je totiž pro rostliny mnohem zdravější než studniční voda plná rozpuštěných minerálů, které časem půdu v zahradě zasolují. Dešťovku je třeba svážet do falešné studny nebo do sudů pomocí okapů. Ještě kvalitnější zálivkovou vodu získáte díky filtraci přes písek, kdy dojde k odstranění prachu a nečistot ze střechy. Z takové kvalitně profiltrované vody lze navíc získat i vodu na praní či splachování toalety.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře