Náš TIP
Šetříme vodou v zahradě

Českou republiku trápí nezvyklé sucho, které jen velice sporadicky střídá déšť. V tomto počasí trpí vedle fauny i flóra. Nutnosti poskytnutí pítek pro ptáky i hmyz už jsme se zde věnovali, dnes se tak zaměříme na rostliny v našich zahradách a na umění, jak šetřit s vodou.

Kypření půdy motykou

Skvělou metodou, jak v horkých dnech pomoci rostlinám v zahradě, je kypření půdy. Díky prokypření vrchní vrstvy zeminy totiž dojde k narušení půdních kapilár, které napomáhají odpařování vody. Pokud půdu prokypříte, rostlina si u kořenů vodu mnohem lépe udrží.

Zamulčování zeminy

Vedle motyky nám přijdou vhod i hrábě. Jimi totiž můžeme na povrch zeminy zamulčovat kůru, slámu nebo čerstvě posekanou trávu. Nejenže mulč zadusí nežádoucí plevel, ale ještě alespoň z části zabrání vypařovaní vody z půdy. Mulč se však nesmí dávat až na samotný kmínek stromů. Také u ovoce a zeleniny je třeba nejprve zvážit, zda mulč spíše nepodpoří rozvoj plísní a dalších možných chorob.

Správná zálivka

Každý správný zahrádkář by měl předně umět správně zalévat. Oproti občasnému kropení je tak mnohem efektivnější méně časté důkladné prolití zahrady v ten správný čas. Při pořádném zalévání třeba jen jednou za týden se voda mnohem lépe dostane ke kořenům a v půdě se udrží. Pokud budete zalévat jen povrchově, může se stát, že vlhkost na listech v kombinaci s horkým počasím dá vzniknout řadě rostlinných chorob. Právě okopávání motyčkou a mulčování hráběmi přitom pomůže k tomu, aby se voda z půdy pomaleji vypařovala.

Pro zálivku je nejlepší používat pochytanou dešťovou vodu. Ta je totiž pro rostliny mnohem zdravější než studniční voda plná rozpuštěných minerálů, které časem půdu v zahradě zasolují. Dešťovku je třeba svážet do falešné studny nebo do sudů pomocí okapů. Ještě kvalitnější zálivkovou vodu získáte díky filtraci přes písek, kdy dojde k odstranění prachu a nečistot ze střechy. Z takové kvalitně profiltrované vody lze navíc získat i vodu na praní či splachování toalety.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

12. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací