Náš TIP
Využití kamenných koryt

Při koupi hospodářských stavení, které si předěláte na chalupu nebo rodinný dům, můžete často narazit na již nepoužívaná kamenná koryta. Ta dříve sloužila hospodářským zvířatům na vodu a krmivo. Působí malebně a je škoda se jich zbavovat. Jak je tedy nově využít?

Nový smysl starým žlabům

Protože Češi jsou národ vynalézavý a velmi si váží práce předků, umí dodat nový smysl i starým žlabům. Stará koryta se tak ze svých původních míst uvnitř hospodářských stavení přenášejí na zahradu, kde dokážou s trochou péčí udělat ještě hodně parády. Mohou například opět sloužit pro vodu, buď jako čistě dekorační koryto s vodním prvkem nebo jako netradiční zahradní umyvadlo. Takové umyvadlo pak po důkladné úpravě může fungovat i jako klasické umyvadlo v chalupě – samozřejmě doplněné o rustikální baterii.

Starý žlab o dostatečné hloubce si můžete i osázet vodními rostlinami. Z drobných korýtek se dá dokonce vytvořit také působivá vodní kaskáda. Z menších žlabů mohou zase vzniknout praktická a přitom estetická pítka pro ptáky a hmyz. Musíme však do nich dolévat vodu, která se časem odpaří.

Květiny do žlabu

Stará kamenná koryta se také často používají jako takové přírodní květináče. Koryta osázená pestrobarevnými květinami se tak většinou umisťují hned pod okna chalup či rodinných domů. Ohraničit jimi lze i terasu s posezením nebo se jimi dá vytvořit přirozený předěl mezi dvorem a zahradou. Při osázení těchto originálních květináčů je však třeba brát v úvahu fakt, že nemají odtokový otvor. Je tedy třeba ho do žlabu udělat nebo žlab vyplnit drenážní vrstvou. Kořínky rostlin totiž nesmí stát ve vodě. Žlaby s nově vytvořeným odtokovým otvorem je pak dobré nestavět přímo na zem, ale podložit je kamennými kostkami tak, aby přebytečná voda mohla odtékat.

Menší kamenná korýtka jsou pak ideální především pro nižší rostliny s menším kořenovým balem. Obzvláště hezky se v nich vyjímají letničky, trvalky a mechy. A sluší to v nich i zakrslým druhům jehličnanů. V kombinaci s drobnými kamínky si tak v kamenném korytu můžeme vytvořit docela malou, ale půvabnou japonskou zahrádku.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

08. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací