Náš TIP
Žába – bojovnice proti zahradním škůdcům

Jestliže vás v zahradě trápí celá řada zahradních škůdců, zkuste do ní přilákat žáby. Uvidíte, že si se všemi nezvanými hosty hravě poradí a ještě vám před spaním dopřejí překrásný koncert.

Užitek žáby v zahradě

Řada zahrádkářů nedá na žáby v zahradě vůbec dopustit. Taková žába totiž dokáže zkonzumovat obrovské množství pro nás tak obtěžujícího hmyzu. Zbaví nás rovněž nevítaných červů, housenek, ale dokonce i slimáků a šneků. Pokud tedy patříte k těm nešťastníkům, které každoročně trápí okousané a oslizlé kusy zeleniny a květin, popřemýšlejte nad založením třeba jen docela malého jezírka, které by spolu s blízkým okolím mohlo být pro žáby novým domovem. Uvidíte, že se vám taková volba určitě vyplatí. Nejenže vám žáby pomohou s likvidací celé řady zahradních záškodníků, ale ještě vám u jezírka pomohou dotvořit opravdu působivě romantické zátiší, které ještě osvěží pravidelným večerním koncertem...

Zahrada jako domov pro žáby

Tím pravým domovem pro žáby v zahradě se může stát menší jezírko nebo rybníček, žáby si však mohou klidně vystačit i s malou zahradní mísou plnou vody. Jsou to zkrátka obojživelníci, takže vodu ke svému životu potřebují. Předně do ní kladou vajíčka, z nichž se pak líhnou pulci. Ti ve vodě zůstávají hlavně do doby, než vyrostou v malé žabky.

V zahradě je tak důležité dbát na kvalitu vody určenou pro žáby. Nemělo by se tedy jednat o vodu z vodovodu, protože nesmí být vůbec chemicky upravovaná. V jezírku pro žáby také nesmí být ryby, které se živí právě vajíčky žab. Také filtrační zařízení musí zůstat vypnuté, protože by se mohlo stát, že nasaje vodu s vajíčky a tím je zničí.

Žáby pak v jezírku uvítají odstupňovanou hloubku vody a také rostliny, které pod vodou produkují kyslík. Chybět pak nemohou ani lekníny či ostřice, které žáby chrání před prudkým slunečním zářením. Pamatujeme také na to, aby se žáby mohly z vody bez problémů dostat ven, takže jim jezírko můžeme vyložit většími kameny pro snazší únikovou cestu. Jinak by se totiž mohlo stát, že by ve vodě uhynuly.

Přitom je třeba myslet i na to, že břeh kolem jezírka by měl být alespoň z části plný rostlin. Dospělé žabky se tam pak budou z vody stěhovat, přičemž jim k dalšímu životu musíme vytvořit nevysušené místo ve stínu – například pod širokými listy bohyšek či dlužich.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

14. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací