Náš TIP
Začíná sezóna klíšťat! Jak se bránit?

Vzhledem k tomu, že se u nás zima zdržela o něco déle, posunula se také sezóna klíšťat. Jak se proti klíšťatům bránit a co všechno je třeba o nich vědět? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Počasí příznivé pro klíšťata

Klíšťata se začnou v přírodě objevovat především se silnějšími jarními paprsky. Příjemně jim dělá i vlhkost vzduchu. A takbrzy zjara hrozí na slunečných místech riziko napadení klíštětem. Velikost tohoto rizika přitom můžete sledovat v rámci předpovědí na internetu. Informace o aktuální aktivitě klíšťat najdete na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu nebo na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Údaje o aktivitě klíšťat však neznamenají, kolik klíšťat se právě nachází na území České republiky, ale kolik procent klíšťat je právě aktivních.

Ačkoliv to hodně záleží na počasí, období rizika napadení klíštětem začíná zhruba od poloviny března a končí v polovině listopadu. Aktivita klíšťat přitom vrcholí od května do července.

Ochrana před klíšťaty

Proto aby nedošlo k napadení klíštětem, je třeba nebrat žádný výlet do přírody na lehkou váhu a důkladně se proti klíšťatům chránit. Rizikovými místy pro zvýšený výskyt klíšťat jsou tak zejména listnaté a smíšené lesy, především pak jejich okraje zarostlé křovinami a bujnou bylinnou vegetací. Klíšťata se také hojně vyskytují kolem cest a rovněž i v různých stržích a prohlubních zarostlých vegetací, ráda mají také břehy vodních toků a stojatých vod. Klíšťata se však vyskytují také v rozlehlejších parcích a zahradách.

Pro výlety do přírody je tak nutné zvolit nejlépe kalhoty a ideálně chodit výhradně po cestách. Doporučuje se tedy nevstupovat volně do příliš zarostlých míst. Minimálně na spodní část nohou je třeba před vycházkou použít vhodný repelent, přičemž je nutné počítat s tím, že ten určený proti komárům, bude při ochraně před klíšťaty účinkovat jen poloviční dobu.

Doporučuje se také nelehat si v přírodě volně do trávy, a to ani v případě, že máte podložku. Po výletě je třeba provést důkladnou prohlídku celého těla, přičemž už v přírodě je dobré zkontrolovat si občas minimálně spodní část nohou.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Ideální by bylo, kdybyste klasické očkování proti klíšťové encefalitidě stihli už v březnu. Teď už se doporučuje zrychlené očkovací schéma tak, abyste potřebné hladiny protilátek dosáhli včas.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

25. 04. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací