Náš TIP
Zazelenění fasády popínavkami

Milovníci přírody a staré anglické architektury jsou do domů obrostlých zelenými popínavkami zkrátka blázni. Aby ne, když se takový dům rázem promění v pár bílých oken vykukujících ze sytě zelených lístků břečťanů nebo přísavníků. Láká tento přírodní styl i vás?

Obnažená omítka, nebo zeleň?

Ačkoliv taková živě zelená a ryze přírodní omítka sbírá hlavně estetické body, najdou se i odpůrci, kteří upozorňují na to, jak může domu ublížit. Ve většině případech se však jedná o pouhé mýty. K těm patří zejména to, že by popínavá rostlina mohla narušit celistvost omítky. Tuto pověru odborníci odmítají a zdůrazňují, že pokud dovolíme nějaké popínavce zazelenit náš dům, k poškození fasády určitě nedojde. Dalším mýtem je, že by snad po zazelenění omítky mělo docházet k pronikání většího množství hmyzu do domu. V tomto případě je tomu přesně naopak, protože hmyz se drží v listoví a okny do domu nemá zájem pronikat o nic víc, než tomu bývá v domech s typicky holou omítkou.

Jedinou nevýhodou zazelenění domu je tak samotná nevratnost tohoto rozhodnutí. Jakmile totiž začneme vybranou popínavou rostlinu vést podél zdí našeho domu, konečné rozhodnutí už těžko změníme. Nejčastěji používané popínavky, které jsou vhodné k obrůstání domu, sice neprorůstají do struktury a pod povrch, ale jejich přísavné kořeny se velmi těžko odstraňují.

Výhody zazeleněných fasád

Vedle působivého vzhledu rostlin plazících se po fasádě jsou tu i další výhody tohoto počinu. Ač se to může zdát šokující, popínavé rostliny totiž omítku svým způsobem chrání. A dělají to tak, že během svého růstu vytvářejí pod listy vzduchovou izolační vrstvu. Nejenže tak omítku chrání, ale dokážou k tomu i skvěle regulovat teplotní výkyvy v celém domě. Navíc ani povětrnostní vlivy díky zeleni na omítku nedosáhnou a zachovávají ji tak stále kvalitní. Dokladem toho jsou domy a zámky, jejichž zdivo se zachovalo po dobu stovek let v perfektním stavu právě díky popínavým rostlinám.

Pokud je tedy izolace zdiva a celého domu dobře řešena, můžeme se do zazelenění našeho domu pustit zcela bez obav.

 

Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky  Byt Dům Zahrada.

06. 08. 2018 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIPZdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 
Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací